Raseduse jälgimine
- KKK
- Ultraheli uuringud
Arvelevõtt raseduse varajases etapis on oluline, et varakult teada, kas lootega on kõik hästi, ja naistearstil/ämmaemandal oleks võimalik hinnata raseduse riske. Rasedusega arvele tulles täpsustatakse raseduse suurus ultraheli abil.
Tervisekassa abil on raseduse jälgimine erahaiglas Fertilitas tasuta.
Lisainfo raseduse jälgimise kohta Fertilitases ämmaemand Maarja-Liisilt: m.stern@fertilitas.ee
Hea teada!
- Parim aeg esimest korda ämğmaemanda või naistearsti vastuvõtule tulla on 6.−7. rasedusnädalal, sest siis saab ultrahelis määrata raseduse suuruse ja on nähtav ka loote südametegevus. See annab raseduse alguses palju informatsiooni.
- Karta pole midagi – esimesel visiidil arutatakse naise enesetunde üle ning kindlasti küsitakse viimase menstruatsiooni alguse kuupäeva, sest see annab aimu, kui suur rasedus peaks olema.
- Esimesel visiidil küsitakse ka kõiki elu jooksul põetud haigusi ja informatsiooni eelnevate raseduste ja sünnituste kohta. Selle info võiks juba enne vastuvõtule tulekut läbi mõelda ja vajadusel kirja panna. Loomulikult aidatakse vastuvõtul suunavate küsimustega, et hinnata raseduse riske ja planeerida vajadusel eriarsti vastuvõtte või lisauuringuid. Visiidil on naisel ja tema partneril hea aeg esitada spetsialistile kõik tekkinud küsimused.
- Hea on ka teada, et väikese raseduse ultraheliuuring toimub vaginaalse anduri abil günekoloogilises toolis. Vajadusel võetakse emakakaela analüüsid põletikutekitajatele ja HPV viirusele või emakakaela rakuproov, mis näitab emakakaela muutusi. Analüüside võtmise vajadus sõltub sellest, kas ja millal on viimati analüüsid tehtud.
Analüüsid
Analüüse saab Fertilitases anda iga argipäeva hommikul kell 8-11.30 ilma eelnevalt registreerimata.
Esmase aja broneerimine ja järgnevad visiidid
Aeg tuleks broneerida kas digiregistratuuri kaudu või helistades. Pole oluline, kas esimene pöördumine on naistearsti või ämmaemanda juurde, ainus eeldus on, et rasedust võiks olla 6-7 nädalat.
Fertilitases on iga rasedusega seotud visiidi jaoks ette nähtud 30 minutit, mille jooksul veendume kõhubeebi kasvamises ning tema ja ema tervislikus seisundis. Samuti vastatakse tulevaste lastevanemate tekkinud küsimustele ning arutletakse raseduse ajal tekkinud mõtete ja murede üle. Kindlasti tasuks enne kohtumisele tulekut panna kõik tekkinud küsimused ja mõtted kirja, sest siis on kindel, et midagi ei lähe meelest ära.
Esimesel visiidil puudutatakse palju seda, kuidas erinevaid raseduse alguse vaevusi, eelkõige iiveldust, leevendada. Sageli küsivad naised just esimesel kohtumisel palju toidulisandite ja edasiste rasedusega seotud uuringute ja analüüside kohta.
Tavaliselt järgneb esimesele visiidile teine kahe nädala pärast ning seejärel tehakse 12.−13. nädalal OSCAR-test. Edasi käiakse ämmaemanda vastuvõtul iga nelja nädala tagant. Vajadusel tehakse lisauuringuid, suunatakse naine eriarsti vastuvõtule ja raseduse jälgimisel on lisaks ämmaemandale Fertilitases olemas ka kogenud naistearstid. Vajadusel on võimalik saata naine ka haiglasse lisauuringutele ja konsultatsioonile. Samuti teevad ämmaemandad koostööd raseduskriisi nõustajatega.
Raseduse jälgimise plaan
11.-14. rasedusnädalal teostab naistearst esimese trimestri ultraheli skriiningu e. OSCAR skriiningu, millega hinnatakse loote kromosomaalsete haiguste riski ja uuritakse loote arengurikete suhtes, mis antud raseduse suuruses on tuvastatavad. Täiendavaid uuringuid tehakse üksnes siis kui skriiningus leitakse riski olemasolu.
Peale OSCAR testi vormistab ämmaemand rasedakaardi, millest saab rasede jaoks oluline dokument ja peaks alati kaasas olema. Edaspidi toimub raseduse jälgimine tavaliselt iga nelja nädala tagant ämmaemand juures.
Fertilitase ämmaemanda juures saab soovi korral teha NIPTIFY testi.
19.-21. rasedusnädala vahel teeb naistearst teise trimestri ultraheli skriiningu, millega uuritakse põhjalikult loote arengut (nn väärarengute avastamise skriining). Soovi korral võib patsient saada antud ultraheli uuringust ka salvestuse mälupulgale või DVD-le.
35.- 36. rasedusnädalal alustatakse sünnitusplaani koostamisega, kusjuures soovitame ultraheli uuringut koos veresoonte Doppler uuringuga, mis võimaldab täpsustada nii loote suurust ja asendit, kuid annab informatsiooni tema tervisliku seisundi kohta.
37.-40. rasedusnädalal hinnatakse sünnituseks valmidust. Kui naine ei ole 41. rasedusnädalaks sünnitanud, suunatakse ta naistearsti vastuvõtule sünnitusmajja, kus naine plaanib sünnitada. Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust, ei ole analüüsid korras, on tegemist riskirasedusega või rase põeb mõnda sisehaigust, siis sõltub raseduse jälgimise intervall ja uuringute plaan naistearsti juhistest.
Millal peaksin ennast arvele võtma?
Parim aeg esimest korda ämmaemanda või naistearsti juurde rasedust tuvastama tulla on 6.−7. rasedusnädala. Siis saab ultrahelis määrata raseduse suuruse ja on nähtav ka loote südametegevus.
Miks ma pean ennast arvele võtma?
Selleks, et teha vajalikke uuringuid ja analüüse, nende abil on võimalik hinnata, et nii ema kui loote tervisega on kõik hästi. Raseduse ajal toimub naise kehas palju muutusi ja ämmaemandad oskavad aidata erinevatele probleemidele lahendusi leida.
Kui käin regulaarselt naistearsti juures, kas siis pean eraldi arvele võtma?
Ja, ikka peab. Võimalik, et saad minna rasedust tuvastama oma naistearsti juurde ja seejärel jätkata raseduse jälgimist koostöös oma naistearsti ja ämmaemandaga.
Kui mul on oma naistearst, kas siis pean eraldi ämmaemanda juures arvele võtma?
Räägi oma naistearstiga, üldiselt jälgivad riskirasedusi naistearstid koostöös ämmaemandaga ja normaalselt kulgevaid rasedusi ämmaemandad.
Kas kõigile naistele on rasedusega arvele võtmine ja jälgimine Tervisekassa poolt tasutud?
Jah, kõigile naistele, kellel on Tervisekassa kindlustus, on raseduse jälgimine Fertilitases tasuta. Sinna alla kuuluvad ka kõik rasedusaegsed analüüsid ja uuringud. Kui oled raseduse alguses kindlustamata, siis peab esimese visiidi ämmaeamnda juurde tegema tasuliselt. Ämmaemand tuvastab raseduse ja väljastab raseduse kohta tõendi. Selle tõendi abil saavad kõik Eesti rasedad Tervisekassa kindlustuse.
Kas kõik naistearstid ja ämmaemandad võtavad tasuta rasedad arvele ja jälgivad rasedust?
Jah, kõikide Fertilitase naistearstide ja ämmaemandate poole võib pöörduda raseduse tuvastamiseks. Normaalse raseduse puhul suunatakse naine üldiselt edasi ämmaemanda vastuvõtule. Kui ämmaemanda juurde rasedusega arvele tulles selgub, et tegemist on riskirasedusega, saab jällegi ämmaemand suunata kiiremini edasi naistearsti vastuvõtule.
Mis siis saab, kui ma tahan poole raseduse pealt naistearsti või ämmaemandat vahetada?
Siis tuleb seda lihtsalt teha ja usaldada oma sisetunnet. Oluline on leida raseduse ajaks enda kõrvale inimene, kellega koostöö on sujuv ja meeldiv.
Kas sama naistearst või ämmaemand võtab minu sünnitust vastu?
Ei, sünnitada saab suuremates haiglates, kaasa tuleb võtta oma rasedakaart. Soovi korral võib juba raseduse ajal mõelda individuaalse ämmaemanda võtmisele. Üldiselt sünnitusosakonnas töötavad ämmaemandad raseduse jälgimisega ei tegele.
Mis siis saab, kui ma pole ennast arvele võtnud ja möödas on rohkem kui 6 – 7 nädalat?
Sellisel juhul võib juhtuda nii, et mõni uuring jääb tegemata. Näiteks I trimestri skriiningut ehk OSCAR testi saab teha kuni 14 rasedusnädala täitumiseni.
Ultraheli uuringud raseduse III trimestril
FMF ( Fetal Medicine Foundation), kellega Fertilitas teeb koostööd, soovitab raseduse jälgimisel kolmanda ultraheli uuringu teha 34.- 36. rasedusnädalal. Selles suuruses peaks loode olema võtnud sünnituseks sobiliku asendi (peaseisu) ja tuharseisu korral on veel võimalik asendit korrigeerida väliste võtete abil.
Ultraheli uuringu ajal vaadatakse veelkord üle lapse organsüsteemide struktuur. Lisaks hinnatakse lootevee hulka ja täpsustatakse platsenta funktsiooni, mõõtes verevoolu loote naba- ja ajuarterites ning emaka arterites. Mõnikord on vajalik loote kasvudünaamika ja arengu hindamiseks uuringut korrata.
Ultraheliuuring toimub Fertilitase Viimsi filiaalis, vajalik eelnev ette -registreerimine telefoni numbritel +372 605 9600 või +372 605 9601.
Raseduse katkemise oht ja ultraheliuuring
Naistel, kellel on esinenud varem raseduse katkemisi II – III trimestril või on tehtud emakakaela operatsioone, soovitatakse emakakaela pikkuse dünaamilist hindamist ultraheli abil. Emakakaela lühenemine II trimestril võib viidata raseduse katkemise ohule ja selle lühenemine III trimestril anda märku enneaegse sünnituse ohust. Meetod võimaldab valida õige ravitaktika.
Võimalus silmsideks veel sündimata lapsega ultraheli vahendusel.
Parim aeg lootest 3D pildi või 4D DVD tegemiseks on 26 -30. rasedusnädal. Kvaliteetse pildi saamiseks on väga oluline loote asend, platsenta kinnitus ja lootevee hulk. Pildi kvaliteeti mõjutab ka ema kõhukatete paksus. Kahjuks ei ole alati võimalik saada head 4D salvestust, kuid 3D pilt õnnestub üldjuhul ka ebasoodsamatel tingimustel. Lisaks kunstilisele ülesvõttele teeme alati ka loote arengut peegeldava protokolli.
Loote seisundi hindamine kardiotokograafia (KTG) abil
Uuringu käigus asetatakse ema kõhule 2 andurit, mille abil mõõdetakse emaka toonust ja registreeritakse loote südametööd. Meetod võimaldab hinnata loote seisundit, aga annab informatsiooni ka emaka toonuse kohta, avastamaks enneaegseid kokku tõmbeid või hindamaks sünnitegevuse intensiivsust. Kõige enam kasutatakse nii nimetatud non stress testi, kus vähemalt 20 minuti jooksul registreeritakse loote südametöö ja liigutused ning tekkinud graafiku põhjal hinnatakse loote seisundit.
Loote seisundi hindamiseks sobib meetod eelkõige pärast 34. rasedusnädalat. On vajalik teada, et uuringu sensitiivsus ei ole kaugeltki 100%.
Tulemust mõjutavad ravimid, loote uni jm tegurid, mis võivad eksitada, samuti esineb võimalus, et loote terviseprobleem jääb ühekordsel uuringul märkamata. Sageli on otsuse tegemiseks vajalikud korduvad uuringud (jälgida dünaamikas) või on vaja teha veel muid lisauuringud.
Loe lisaks: “Täiendavad uuringud raseduse jälgimisel” infoleht