Kinnine või avatud ninaplastika?
Vahel palutakse minult konsultatsioonil opereerimist kinnisel või lahtisel meetodil. Sellised soovid on patsientidel, kes on juba omal käel uurinud ninaplastika tehnilisi nüansse ja on kujundanud kindla eelistuse mõne konkreetse operatsioonitehnika suunas. Selgitan täpsemalt, mida on mõeldud „avatud“ ja „kinnise“ ninaplastika all ja mis on kummagi eelised.
Mõlema termini puhul on tegemist paljusid erinevaid tehnikaid kokkuvõtva nimetusega. Sellega iseloomustatakse kirurgi lähenemist nina karkassi struktuuridele. Põhiliseks erinevuseks nende tehnikate vahel on lõike olemasolu kolumellal – piirkond ninatipu all, täpselt sõõrmeavade vahel.
Nahalõige selles piirkonnas võimaldab ninatipu kõhredele ning ninaselja kõhredele ja luule väga hea juurdepääsu. Kirurgil on võimalik hea nähtavuse ja käelise tegevusvabaduse tingimustes teha kõik vajalikud muutused ninastruktuuride kuju muutmiseks. Operatsiooni lõpus õmmeldakse ninasõõrmete sisesed ja avatud ninaplastika puhul ka väline kolumella lõige hoolikalt kinni.
Kinnine ninaplastika teostatakse kolumella lõiget sooritamata. Ninatipu kõhred on sellisel juhul ligipääsetavad kummagi sõõrme kaudu eraldi, operatsiooni lõppfaasis vaid ühe sõõrme kaudu. Kuna ninaselg asub sõõrmeavast kaugemal, on selle mõjutamine sõõrmeava kaudu raskendatud ja see tehnika ei sobi keerukamateks ja suurt täpsusastet vajavateks muutusteks ninaseljal. Kinnise lähenemise eeliseks on välise nahaarmi puudumine paranemise järel.
Kui märgatav on kolumella arm peale paranemist?
Teostan ninaplastikat nii kinnisel kui avatud meetodil. Kinnine meetod sobib paremini tööks ninatipuga ja tüüpilisemateks ninaselja muutusteks, näiteks sümmeetrilise kühmu langetamine. Suurema töö jaoks on mõistlikum eelistada avatud meetodit, mis võimaldab suuremat täpsust – seda ei peaks välise lõike pärast pelgama. Ninad on väga erinevad ja oluline on valida igale õige operatsioonitehnika ja ligipääs koostöös kirurgiga.
Allikas: https://ninaplastika.eu/kinnine-voi-avatud-ninaplastika/