Kurgumandlid – kas sinu tervisehädade põhjus?

Sisuturundusartikkel, perejakodu.delfi.ee
 

Kurgumandlid – kas sinu tervisehädade põhjus?


Seoses sügise tulekuga sagenevad ka ülemiste hingamisteede haigused. Kurguvalu on sage kaaslane nii nohu, köha kui muude viirushaigustega ning võib tihti esineda ka eraldiseisvalt, kui immuunsüsteem on nõrgenenud. Enamasti ei pöörata kurguvalule suurt tähelepanu, kuna see möödub paari päevaga ning on käsimüügiravimite ja koduste vahenditega kergesti leevendatav. Kui kurguvalu aga sageneb oluliselt või toob endaga kaasa ka liigeste valulikkuse või kõrge palaviku, tuleks asja tõsisemalt suhtuda ja pöörduda esimesel võimalusel perearsti juurde, kuna see võib olla märk kroonilisest kurgumandlite põletikust ehk tonsilliidist.

Kuidas kroonilist kurgumandlite põletikku ära tunda?

Kroonilist kurgumandlite põletikku põhjustavad bakterid ning see võib kulgeda pikema aja jooksul korduvate ägedate põletikega, kuid võib esineda ka ebatüüpilisi haigustunnuseid, mis vahelduvad kaebustevaba perioodiga. Kurgumandlite haigestumisel võib rolli mängida ka pärilik eelsoodumus.

Asjasse tuleks suhtuda tõsiselt ning otsida pikemaajalist ravi, kui lisaks kurguvalule esinevad allnimetatud kaebused:

  • angiin 3 – 4 korda aastas
  • mädakorgid mandlitel
  • halb hingeõhk
  • sagedased ülemiste hingamisteede infektsioonid
  • kõrvapõletik
  • suurenenud lümfisõlmed kaelal
  • kurgumandlid punetavad, on suurenenud või kuju muutnud
  • kõrgenenud kehatemperatuur
  • jõudluse langus, kiire väsimine
  • liigesevalud
  • südamerütmihäired
  • harvem ka neerude probleemid

Mul on diagnoositud krooniline tonsiliit – mis saab edasi?

Kui patsient pöördub kaebustega arsti poole, tehakse põhjalikud uuringud ja analüüsid, et selgitada välja, kas põletik on juba jõudnud krooniliseks muutuda või mitte. Kroonilist tonsilliiti on võimalik ravida antibiootikumidega, kuid kõige efektiivsemaks põletikuliste kurgumandlite raviks loetakse nende eemaldamist. Kurgumandlite operatsiooniks on näidustus siis, kui angiine on esinenud 3- 4 korda aastas ning kui põletikulised kurgumandlid kujutavad endast ohtu südamele ja liigestele.

Tihti pöörduvad arsti poole ka lapsevanemad sooviga probleemide ennetamiseks lastel kurgumandleid eemaldada. Laste puhul sõltub operatsiooni vajadus siiski konkreetsetest kaebustest ehk siis sellest, kui palju kurgumandlid elukvaliteeti häirivad. Kurgumandlite eemaldamine on näidustatud, kui põletikud kurgumandlites esinevad väga sageli või on nii väljendunud, et mõjutavad juba lapse üldseisundit, takistades tema hakkamasaamist igapäevastes toimingutes ning kui kurgumandlite suurenemise tõttu esinevad kuulmishäired ja hingamistakistus. Kui kurgumandlid on suurenenud, kuid nad ei sega hingamist ning puuduvad põletikutunnused, siis ei ole neid tegelikult vaja eemaldada, sest oma kindel ülesanne neil immuunsüsteemi jaoks siiski on – seda nii lastel kui täiskasvanutel.

Kui arst aga otsustab, et kurgumandlite operatsioon on näidustatud, siis suure tõenäosusega väheneb pärast operatsiooni patsiendi haigestumine ka hingamisteede põletikesse, kuna operatsiooniga eemaldatakse kehast põhiline põletikukolle.

Kuidas mandlioperatsioon toimub ja kui kiiresti sellest taastub?

Operatsioonile tulles peab patsient olema terve – ei tohiks olla palavikku, ägedat köha ja nohu või põletikku. Kurgumandlite operatsioon toimub üldnarkoosis ja kestab umbes 20-30 minutit. Põletikulised või suurenenud kurgumandlid eemaldatakse kurgukaarte vahelt spetsiaalse instrumendiga. Patsient jääb haiglasse jälgimisele ning saab enamasti koju juba ööpäeva möödudes.

Peale operatsiooni tekib kurguvalu ning on verejooksu oht, mistõttu tuleks hoiduda köhimisest, liigsest rääkimisest ja väga hapu või vürtsika, tahke ning kuuma toidu söömisest. Kolmandal-neljandal päeval peale operatsiooni võib esineda mõõdukat kõrvavalu, see on ohutu ja möödub kiiresti. Võib esineda ka maitsemeele muutusi. Kuna verejooksu oht püsib veel kahel nädalal peale operatsiooni, ei soovitata sellel perioodil füüsilist koormust, kuuma vanni või sauna. Võib püsida väike palavik ja valu, mistõttu tuleb meeles pidada, et peab hoiduma verd vedeldavatest valuvaigistitest ja palavikualandajatest nagu aspiriin.

Kui palju see maksab ja kui pikad on ootejärjekorrad?

Fertilitas on Eesti Haigekassa kõrva-nina-kurguhaiguste päevakirurgilise ravi lepingupartner. Kuna Haigekassa ootejärjekorrad võivad olla päris pikad, pakume patsientidele võimalust tulla ka tasulisele ravile ning tasuda operatsiooni eest soovi korral järelmaksuga.


Sisuturundusartikkel, perejakodu.delfi.ee