Millised on levinumad raseduseaegsed vaevused ja kuidas neid leevendada?
Artikkel on ilmunud ajakirjas Tere, Tita!Raseduse ajal toimuvad naise kehas paljud füüsilised ja hormonaalsed muutused, mis mõjutavad raseda igapäevaelu. Fertilitase ämmaemand Maarja-Liis Stern selgitab, millised on rasedusega kaasnevad enamlevinud mured ja nende lahendused.
Iiveldus ja oksendamine
Üle poolte rasedatest naistest tunneb raseduse alguses iiveldust, vähem on neid, kes lausa oksendavad. Seda pee- takse üheks esimeseks raseduse tunnuseks ja see algab tavaliselt 6.−7. rasedusnädalal ning väljendub enim 10.−12. rasedusnädalal. Iiveldust võib esile kutsuda tühi magu või erinevad lõhnad. Enamasti mööduvad iiveldus ja oksendamine raseduse esimese trimestri jooksul, kuid mõnikord võib intensiivne oksendamine põhjustada organismile ohtliku vee- ja elektrolüütide ainevahetuse häire.
Iivelduse vähendamiseks tasub proovida:
- süüa korraga vähe, aga sagedasti, et hoida veresuhkru tase ühtlasena;
- vältida rasvaseid, vürtsikaid ja raskesti seeditavaid toite;
- eelistada puuvilju, millest saab kergesti omastatavaid süsivesikuid;
- tarbida ingverit, mis on looduslik iiveldamise vastane vahend;
- pikutada pärast ärkamist mõnda aega voodis ja näksida enne tõusmist küpsist või näkileiba;
- juua toidukordade vahel mineraalvett. Raseduse ajal soovitatakse tarbida tavapärasest rohkem vett;
- puhata ja viibida palju värskes õhus;
- apteegis müüdavaid randmepaelu iivelduse vähendamiseks.
Kõrvetised
Kuna rasedusaegne kõrvetiste põhjus on suuresti hormonaalne, võivad need kimbutada juba raseduse esimesel poolel. Hiljem võib aga hormoonidest tingitud põhjustele lisanduda suureneva emaka surve maole ja soolestikule.
Kõrvetiste põhjus võib olla vale toitumine: ebakorrapärased söögiajad, korraga liiga palju toitu ja jooki, söömisega kiirustamine. Kõrvetisi soodustab ka täis kõhuga pikali minek, mistõttu tuleks vältida söömist vahetult enne magamaminekut ning hea oleks pärast einet veidi istuda või jalutada. Maomahla suurenemist tekitavad näiteks vürtsikas ja rasvane toit, kohv, tee, hapud mahlad, gaseeritud joogid, šokolaad ja piparmünt ning tsitruselised, tomat, sibul, küüslauk ja värske rukkileib.
Kõrvetiste leevendamiseks sobivad kaerahelbed, piim, keedetud muna, aedviljad, eriti kaunviljad, rohelised köögiviljad. Kui kõrvetised vaevavad öösel, võib olla abi kõrgemast padjast.
Kui toitumissoovituste jälgimine ei ole leevendust toonud, tuleks enne käsimüügiravimite tarvitama hakkamist pidada nõu oma ämmaemanda või naistearstiga. Üldiselt tohib ravimitest raseduse ajal kasutada maohapet neutraliseeriva toimega ravimeid, mis sisaldavad kaltsiumkarbonaati ja magneesiumkarbonaati. Tablette võetakse 1−2 tabletti korraga eelistatult üks tund pärast sööki või kõrvetiste tekkimisel. Leevendust toob ka söögisoodalahus − 0,5 tl söögisoodat lahustatuna 0,5 klaasis vees.
Turses jalad ehk ödeem
Jalgade tursumisel võib olla mitu põhjust. Raseduse ajal suureneb lootele hapniku ja toitainete tagamise eesmärgil naise vereringe maht, mis võib põhjus- tada vedeliku kogunemise kudedesse, eriti alakehasse. Raseduse ajal toimub palju hormonaalseid muutusi, mis mõjutavad veresoonte seinu, soodustades tursete tekkimist. Samuti avaldab kasvav emakas survet vaagna piirkonnale ning see raskendab vereringet alakehas ja verel on raskem südameni jõuda. Lisaks mõjutab tursete tekkimist liigne soola ja vähene vedeliku tarbimine, naise füüsiline aktiivsus ning ilm – tursed on kerged tekkima just soojal ajal.
Tursete vähendamiseks tuleks jalgu võimalikult palju üles tõsta, juua rohkelt vett ja vähendada soola tarbimist. Raseduse lõpus on tursed normaalne nähtus, ent oluline on neid jälgida. Kui tursed tekivad ootamatult kiiresti ning nendega kaasnevad muud ebamugavad sümptomid, nagu peavalu ja täpid silmade ees, tuleb pidada nõu ämmaemanda või naistearstiga. Tursed on väga tõsise rasedustüsistuse ehk preeklampsia üks tunnuseid.
Jalgade krambid
Jalakrampe võib põhjustada mineraalipuudus, kuna raseduse ajal tõuseb magneesiumi ja kaltsiumi vajadus. Krampide tekkimist soodustab ebapiisav vedeliku tarbimine, lisaks toimub raseda kehas mitu vereringemuutust, mis võivad mõjutada jalgade vereringet, soodustades krampide teket. Kuna raseduse ajal suureneb kehakaal, võib seegi olla jalalihastele koormuseks.
Jalakrampe saab leevendada ja ennetada
- suurendades veejoomist;
- tarbides piisavalt magneesiumi ja kaltsiumi sisaldavaid toite ning võttes vajadusel lisaks mineraale sisaldavaid toidulisandeid;
- tehes enne uinumist jalgadele venitusharjutusi;
- hoides pikali olles jalgu kõrgemal, parandades nii verevarustust;
- hoides regulaarset mõõdukat füüsilist koormust.
Venitusarmid ehk striiad
Raseduse ajal võivad paljud naised näha venitusarme kõhul, rindadel, reitel ja tuharatel. Nende tekkimist mõjutab geneetiline eelsoodumus ja rasedusaegne kaaluiive. Venitusarme ei saa kahjuks täielikult ära hoida, kuid kasuks tuleb tavapärasest suurem veejoomine, mis hoiab naha niisutatuna ja elastsemana. Katsetada võib ka venitusarmide ennetamiseks mõeldud kreeme ja õlisid ning kehakaal tasub hoida kontrolli all.
Väsimus
Paljud naised kogevad raseduse eri aegadel väsimust. Tegemist on keha loomuliku reaktsiooniga rasedusele, kuna sel ajal toimub kehas palju füüsilisi ja hormonaalseid muutusi, mis aitavad säilitada rasedust ning viia emaka ja looteni piisavalt hapnikku ja toitained. Samas on see kõik naise kehale koormus, mis võib väljenduda väsimusena. Rasedus võib kaasa tuua ka emotsionaalseid muutusi ja muresid, mis omakorda mõjutavad und ja üldist energiataset.
Uinumise ja unekvaliteedi parandamiseks soovitatakse õhtust mõõdukat füüsilist koormust, näiteks jalutada või teha mõni mõnus veeprotseduur. Lisaks võiks enne magamaminekut muuta kodus valgus hämaramaks ja mitte kasutada ekraane, mis raskendavad uinumist. Kui väsimus hakkab mõjutama igapäevaelu, tuleb rääkida sellest ämmaemanda või naistearstiga.
Rindade valu
Raseduse ajal toimuvad muutused ka rindades ja esimese asjana võivad raseduse alguses muutuda rinnad hellaks ja valulikuks, rinnad justkui valmistuvad imetamiseks. Sel puhul on parim abiline mugav rinnahoidja.
Seljavalu
Seljavalu on raseduse ajal üsna tavaline probleem, eriti viimastel kuudel. Seda võib põhjustada kaalutõus ja raskuskeskme liikumine ette. Samuti põhjustavad hormonaalsed muutused sidemete ja lihaste lõdvestumist, mis on mõeldud sünnitamise hõlpsamaks muutmiseks, ent mõjutavad kogu keha. Seljavalusid mõjutab ka naise rüht ja töö iseloom − istuva töö puhul tekivad seljaprobleemid kergemini.
Seljavalu leevendamiseks tuleb jälgida oma rühti, vältida sundasendeid, liiga pehmet madratsit ning leevendust võib leida soojast veest. Kasulik on ka üldine füüsiline koormus, eelkõige uju- mine, seljaharjutused ja jooga. Abi võib olla bandaažist, mille valimisel tasub nõu küsida ämmaemandalt.
Kõhukinnisus
Kõhukinnisust esineb raseduse ajal üsna tihti. Hormonaalsed muutused, rasedust säilitav hormoon progesteroon lõdvestab lihaseid, sealhulgas seedetraktilihaseid. See hoiab ära raseduse katkemise, kuid aeglustab ka seedimist. Raseduse arenedes kasvab emakas suuremaks ja avaldab kõhuõõnes soolestikule survet, muutes liikumise soolestikus aeglasemaks. Rasedad naised on enamasti tublid toidulisandite võtjad, ent ka näiteks rauapreparaadid soodustavad kõhukinnisuse tekkimist. Kui kõhukinnisus muutub püsivaks probleemiks, peab arutama seda ämmaemanda või naistearstiga, et vältida edasiste probleemide, näiteks hemor- roidide teket.
Kõhukinnisuse leevendamiseks
- tuleb süüa kiudainerikkaid toite, nagu täisteratooted, puuviljad, köögiviljad ja pähklid;
- juua piisavalt vett;
- püüda olla regulaarselt füüsiliselt aktiivne, näiteks jalutada, ujuda või käia joogas;
- konsulteerida rauapreparaatide võtmisel ämmaemanda või naistearstiga ehk saab selle vahetada mõne teise, vähem kõhukinnisust põhjustava vastu.
Pea meeles! Ämmaemand ja naistearst on raseduse ajal suureks abiks – nad annavad nõu kõigi tekkinud kaebuste ja kahtluste korral!