Lapsevanema unehäire kui laps ei maga hästi

 

Lapsevanema unehäire


Lapsevanema unehäire kui laps ei maga hästi: väikeste laste puhul võib lapsevanemal olla raskusi enda unevajaduse rahuldamisega. Sageli ei ole uinumisega probleeme, kuid esineda võib rohkelt öiseid ärkamisi ning raskusi on uuesti uinumisega. Selleks, et saada lisaenergiat on üsna tavapärane kohvi või tee tarbimine peale kella 17.00 ning hilisõhtune trenni tegemine.

Soovitused ja mida tasub vältida kui esineb unepuudus


Magamistoas on oluline hinnata, kas aknakatted võimaldavad tuba täielikult pimedaks muuta ning une ajal ei tohiks tuba olla soojem kui 18 kraadi.

Juhul kui uni saabub väga kiiresti – “enne kui pea patja puudutab”, on see viide unepuudusele ning voodisse tuleks minna veidi varem. Paljud vanemad hindavad kõrgelt isiklikku aega, mis tekib peale laste magamaminekut, kuid maksavad selle eest kroonilise unevõlaga.

Tunni aja jooksul enne magamaminekut tuleb vältida arvuti taga istumist või teleri vaatamist, mis surub maha melatoniini tootmist kehas ning aju arvab sel juhul, et tegemist on veel päevaga. Kahe tunni jooksul enne magamaminekut ei ole hea teha tugevat trenni, kuna treening vabastab liigselt adrenaliini. Samas on jooga ning hingamisharjutused soovitatavad.

Viimane tass kohvi või teed on soovitatav juua kella kolme paiku pärastlõunal. Kogu päeva jooksul peab jälgima piisavat vedeliku tarbimist ning väsimuse ja unisuse tekkel mõelda, kas ehk on hoopis janu. Õhtusöögi ja magamamineku vahele peaks jääma kaks tundi.

Juhul kui lastel esineb uneprobleeme, siis tuleb nendega tegeleda, kuna lapse unehäire tekitab üsna kiirelt ka lapsevanema unehäire.

Teadvustav mõtteviis ja une-eelne rutiin


Õhtuse muretsemise ja ärevuse korral on hea need üles kirjutada, see laseb meeltel rahuneda. Juhul kui esineb öiseid ärkamisi, siis tuleb endale teadvustada, et “olen ärkvel” ja “sellest ei ole midagi”.  Teadvustav mõtteviis aitab reeglina üsna kiirelt taas uinuda, sest olete öise ärkamise omaks võtnud, seda endale tunnistanud ning seejärel suudate paremini lõdvestuda. Vältida tuleks kella ja nutiseadme vaatamist. Parim on kell ja nutiseadmed magamistoast ära viia või pilgu eest peita.

Üldiselt on lapsevanematel laste ärkamiseaegadest sõltuv ärkamise aeg. Selleks, et paremini toime tulla enda unega on soovitatav ka nädalavahetustel sama rutiini hoida. Juhul kui tööpäevadel on ärkamiseaeg 6.30, siis ärgake ka nädalavahetuselt 6.30. See kõlab karmilt, kuid see annab teile parema une ja puhanuma enesetunde.

Õhtul 20.30 paiku peaks sporditegemine ja õhtusöök olema selja taga. Alates 15.00 ei ole enam soovitatav kohvi või teed juua (välja arvatud taimeteed).

Alates 21.30 on aeg alustada lõdvestumise ja rahunemisega, üldiselt on selleks kellaajaks lapsed läinud /pandud magama. Lõdvestumine võib sisaldada mõtete kirjapanemist, sooja vanni või dušši. Juhul kui on soov vaadata telerit, siis tuleks valida midagi, mis liigselt ei eruta ega ärrita. Hea oleks alates 21.00 siiski teler, arvuti ja nutiseadmed kinni panna. Nälja korral on parimaks valikuks kerge suupiste, mis võib sisaldada täisteratooteid, kaerahelbeküpsist või juustu.

Magamamineku aeg on soovitavalt 22.30. Juhul kui uni ei saabu poole tunni jooksul tuleks voodist tõusta ning magamamineku rituaal uuesti läbi teha. Juhul kui on probleeme 22.30 uinumisega tuleb 10-15 minuti kaupa uneaega nihutada 22.30 suunas. Öised ärkamised taanduvad üldiselt aja jooksul ise kui uneaeg on olnud piisav ning ei esine muud unehäiret. Öise ärkamise puhul tuleb sellesse suhtuda rahulikult ja seda aktsepteerida, siis on uuesti uinumine kiirem.

Ärkamisaeg peaks jääma vahemikku 6.00-6.30 – võimalik, et see annab ka hommikuse omaette olemise aja. Poole tunni jooksul peale ärkamist tuleb süüa hommikueine. Iga muudatusega elus võib kaasneda tagasilööke ning esmalt võib tunduda keeruline hoida ärkamis- ja magamaminekuaegu nädalasees ja nädalalõppudel ühtlaselt paigas, kuid 3-4 nädala jooksul võtab keha uue režiimi omaks, millega olete taganud endale piisava uneaja.

Pikaaegne unepuudus võib tekitada tõsiseid terviseprobleeme. Broneeri aeg spetsialisti vastuvõtule Fertilitase veebiregistratuuris.

Dr Heisl Vaher: Kõrva-nina-kurguarst/unearst

Heisl Vaher on kõrva-nina-kurguarst ja unearst. Vastuvõtule on oodatud lapsed...

Loe edasi