Sammud hea uneni
Selleks, et säilitada enda und tervislikuna tuleb pöörata tähelepanu järgnevale:Suurenev hulk unealaseid teadustöid ja uurimusi osutab vajadusele pöörata unele ja magamisele tähelepanu, kuna unehäired halvendavad elukvaliteeti ja lühendavad kvaliteetselt elatavate aastate arvu. Uni on võrdväärselt oluline toidu, spordi ja puhta elukeskkonna kõrval.
Kaasaegne elukorraldus on toonud meieni tehnoloogiat, et muuta igapäeva toimetusi lihtsamaks ja kiiremaks. Seesama tehnoloogia võib nutiseadmete ja arvutite tõttu kahjuks tetsest küljest und kahjustada. Vajadus olla pidevalt kättesaadav ning 24/7 ühiskond sunnib peale ärkvelolekut ning vähendab jõuliselt unetundide arvu.
Selleks, et säilitada enda und tervislikuna tuleb pöörata tähelepanu järgnevale:
Magamistoa temperatuur
Liiga kõrge ja liialt madal temperatuur mõjutavad oluliselt unekvaliteeti. Ruumi temperatuur üle 24 kraadi põhjustab rahutut und. Liialt jahe keskkond (alla 12 kraadi) ei võimaldada samuti head une kvaliteeti. Parim vahemik uneajaks on 16-18 kraadi.
Väikelaste ja vanurite puhul võib olla vajalik tavapärasest soojem magamistuba. Hea mõte on investeerida termomeetrisse, millega saab teid huvitava perioodi ruumitemperatuuridest teha kokkuvõtte ning vastavalt une kvaliteedile ruumisoojust reguleerida. Naturaalsed hingavast materjalist tekid ja padjad on kindlasti õigustatud väljaminek. On inimesi, kes eelistavad magada ka sokkide või mütsiga.
Magamistoa õhuvahetusele on mõttekas tähelepanu pöörata. Vana hea soovitus tuulutada 10 minutit ilmast ja aastaajast olenemata magamistuba kehtib endiselt! Juhul kui peres on lapsi, siis pöörata akende avamisel tähelepanu turvalisusele.
Valgustus
Pimedas magab igaüks paremini. Valgus annab ajule signaali, et tegemist on tähelepanu nõudva stiimuliga ning meeled aktiviseeruvad. Pimedas asub aju melatoniini tootma, mis võimaldab lõdvestuda ning uinuda.
Hommikune varane päikesevalgus võib une liiga vara katkestada ning õhtused tänavavalgustus lambid ja autode tuled ei lase uinuda, seega on pimendavad aknakatted oluline investeering une kvaliteeti. Äratuskella puhul on võimalik ka soetada valgustusega kell, mis õhtusel ajal muutub järjest hämaramaks ning hommikul hakkab aega mööda helendama. Nutiseadme, telefoni ja arvuti ekraan kumab lühilainelist sinist valgust, mis surub melatoniini tootmist maha ning pikendab uinumise aega.
Mugavus
Voodi on olulisim magamistoa komponent. Ebasobiva suurusega ning kehale mittekohase madratsiga voodis ei saa puhata. Madratsist tulenevalt võib esineda öiseid valusid ja hommikust jäikust ja valusid lihastes. Alati vaike maksimaalselt suur voodi, et kaasmagaja liigutused ei häiriks teid.
Seadmed magamistoas
Magamistuba on mõeldud uneks ja puhkuseks. Tegevustele, nagu söömine, töö arvutiga, teleri vaatamine on vajalik leida muu keskkond.
Magamistuppa ei kuulu seega lambikeste ja muu valgustusega elektroonika seadmed. Võimalusel kleepige sedamete lambikestele peale pimendavad kleepsud. Samuti on uni oluliselt mõjutatud elektroonika sedamete tööreziimidest, mis võivad tekitada heli – klõpsud, piiksumine jne.
Müra
Äkiline, korduv, vali või vaikne heli võib tekitada unehäireid. Kuuldes võõrast heli on tavapärane – juba evolutsiooniline kaitsekohastumus, et püüame kõrva teritada ning aru saada kust see heli pärineb ega pole tegemist millegi ohtlikuga.
Juhul kui heli on vaikne, monotoonne ning harjumuspärane võib see hoopiski osutuda uinumist soodustavaks, seega soovitatakse näiteks tuttava kõalaga äratuskell tööreisile kaasa võtta. üsna levinud on valge või roosa müra taustahelina kasutamine (viide), et paremini keskenduda lõdvestumisele ja unele. Kõrvatropid on samuti omal kohal, et näiteks võõras keskkonnas suuta uinuda.
Lõdvestumine
Lõdvestumisele soovitatakse pühendada enne uinumist isegi kuni 90 minutit. Magamistoa keskkond peab looma rahuliku meeleolu. Liialt palju esemeid ja pisidetaile ning segamini tuba ei soodusta lõdvestumist. Endale sobiva lõõgastumisrutiini loomine ning sellele igaõhtuselt pühendumine loob eeldused heaks uneks.
Lõdvestumiseks ja lõõgastumiseks sobib igaõhtune sooja vee protseduur (vann või dušš), meeldivad aroomid on omal kohal (lavendel, geraanium). Tugevad aroomid ei sobi laste tuppa ja raseduse korral. Soe jook (mitte kofeiiniga või alkohoolne) on omal kohal. Tekitada võib ka pooletunnilise lugemisrutiini, milleks luua isiklik lugemise “pesa”. Nutiseadmes või arvutis viibimine takistab oodatud ajal uinumist. Lõdvestumisele võib lisada ka jooga- või hingamisharjutusi maheda muusikalise taustaga.
Dr Heisl Vaher: Kõrva-nina-kurguarst/unearst
Heisl Vaher on kõrva-nina-kurguarst ja unearst. Vastuvõtule on oodatud lapsed...
Loe edasi