Valvetööst tingitud unehäire
Valvetöö unehäire on uneärkveloleku rütmi häire, mis mõjutab neid inimesi, kes töötavad aegadel, mis on loodud uneajaks. Samuti on enamasti tegemist liikuva graafikuga, mis ei võimalda kindlaid uneaegu paika seada.
Ligikaudu 22% inimestest on valvetööga seotud. Kuagil 12% inimeste töö kestab valve jooksul läbi öö. Need töötajad on enim ohustatud valvetöö unehäirest.
Peamine väljakutse vaalvetöö puhul on seotud asjaoluga, et magada tuleb neil aegadel, mis keskkonna ja valguse mõistes on loodud ärkvelolekuks (valgus, päevane müra, hääled). Inimese ajus on sisemine kell, mis annab signaali ajast, mil tuleb heita magama või tõusta üles. Kõige tugeva une-ärkveloleku rütmi mõjutaja on valgus. Päevasel ajal magamine ei ole nii kosutav kui öine uni, kuna esineb üsna palju faktoreid (valgus, müra), mis ei soodusta magamist.
Paljud valvetöötajad tunnetavad, et hoolimata piisavalt magatud unetundide arvust, ei ole uni siiski piisavalt kosutav ning enamasti on kaebusteks letargilusus, uimasus ja liigne ärritatavus, ka esineb raskusi keskendumisega.
Valvetöö unehäire võib hakata segama töö- ja pereelu.
Kaebused:
- Raskused uinumisel ja sagedased ärkamised
- Liigne unisus
- Mikrouned – päeva jooksul esinevad mõni sekundit kestvad uneatakid, mille tekkimist on raske ette näha
- Depressioon
- Energia puudus
- Keskendumisraskused
- Kehakaalutõus
Kahjuks on valvetöötajatel väga raske leida pikemaid perioode, mil saab ööd kasutada magamiseks. Murekohaks on asjaolu, et järjest töötatakse öösel näiteks terve nädala kestel ning see järel toimub valvegraafiku muutus. Oluliselt lihtsam on toime tulla aegajalt, ilma regulaarsuseta öövalvetega. Küsimus on piisava kestusega rutiini puudumises, mis tekib teatud öötöö graafikute puhul. Tagajärjeks võib olla krooniline une puudus, mis avaldab mõju tervisele, töötulemuslikkusele ja ka turvalisusele.
Valvetöö puhul tuleb suurt rõhku panna keskkonnast ja käitumisest tulenevatele seostele unega. Kellaajast ei saa sellisel juhul eriti lähtuda. Valvetöö puhul tuleb luua kindlad unega seotud rituaalid (viide).
Juhul kui tööandjaga on võimalik arutada magamiskeskkonna loomiseks töö juurde, siis see oluliselt parandab töövõimekust.
Dr Heisl Vaher: Kõrva-nina-kurguarst/unearst
Heisl Vaher on kõrva-nina-kurguarst ja unearst. Vastuvõtule on oodatud lapsed...
Loe edasi