Keskkõrvapõletik

 

Keskkõrvapõletik


Keskkõrvapõletiku tunnuseks on punetav trummikile

Keskkõrvapõletik on keskkõrva limaskesta põletik, mida põhjustavad kuulmetõrve kaudu trummiõõnde sattuvad bakterid (umbes 60% juhtumitest) ja viirused (umbes 40 %). Imikutel ja väikelastel on kuulmetõri suhteliselt lühike, nii et haigus-tekitajatel on väga lihtne trummiõõnde tungida. Lastel on keskkõrvapõletiku sagedasemaks põhjuseks suurenenud adenoid. See lümfikoe vohamine takistab põletike korral keskkõrva õhutamist. Tagajärjena võivadki esineda limaskesta põletik ja kõrvavalud.

Keskkõrvapõletiku peamisteks tunnusteks on torkiv valu ja survetunne kõrvas. Võib esineda ka kuulmise langust, trummikile purunemise korral ka kerget veritsust. Trummikile vigastus paraneb ise ära umbes kahe nädalaga.

Keskkõrvapõletiku diagnostika

Ägedat keskkõrvapõletikku diagnoositakse patsiendi kaebuste ja kõrva vaatluse abil. Kõrva, nina ja kurgu vaatamiseks kasutatakse abivahenditena mikroskoopi / otoskoopi, kõrva-, nina- ja kurgupeeglit. Keskkõrvapõletiku korral on trummikile tugevalt punetav ja ettevõlvunud. Imikud ja väikelapsed reageerivad kõrvavaludele nutu ja karjumisega. Haigestumise korral on neil halb uni ja kehv söögiisu. Sageli haaravad lapsed käega valutava kõrva suunas.

Keskkõrvapõletiku ravi

Raviks määratakse enamasti nina- või kõrvatilku, valude puhul valuvaigisteid ja tugeva põletiku korral antibiootikume. Väga tugeva tüsistunud põletiku korral tekib trummikiletagune vedelik. Antud juhul on vajalik trummikile dreneerida ja põletikuline vedelik sisekõrvast välja lasta.

Kõrvapõletikku ei ole enamasti võimalik ennetada. Väiksem risk haigestumiseks on ülemiste hingamisteede infektsioonide vältimine. Probleemid kõrvadega vähenevad ka siis, kui lastel eemaldada suurenenud adenoid.

KNK / kõrva-nina-kurgu raviteenused

Nina-, kõrva-, kurguarstide vastuvõtud toimuvad argipäeviti. Vastuvõtule on soovitav ennast...

Loe edasi