Krooniline kurgumandlite põletik ehk tonsilliit

 

Krooniline kurgumandlite põletik ehk tonsilliit


Tonsillid paiknevad kurgukaare taga

Eristatakse kurgumandleid ehk tonsille ja ninaneelumandlit ehk adenoidi. Krooniline kurgumandlite põletik võib kulgeda pikema aja jooksul korduvate ägedate põletike näol. Aga võib esineda ka ebatüüpilisi haigustunnuseid, mis vahelduvad kaebustevaba perioodiga. Krooniline kurgumandlite põletik ehk tonsilliit on põhjustatud bakteritest.

Kas kurgumandlid eemaldada või mitte, sõltub konkreetsetest kaebustest ehk siis sellest, kui palju nad elukvaliteeti häirivad. Kui kurgumandlid on suurenenud, nad ei sega hingamist ning puuduvad ka põletikutunnused, siis pole neist vaja lahti saada, sest oma kindel ülesanne neil immuunsüsteemi jaoks siiski on.Kurgumandlite ja adenoidi haigestumise korral on täheldatud ka väikest pärilikku eelsoodumust.

Tonsilliidi diagnoosimine

Diagnoosimine toimub patsiendilt saadud info põhjal s.t otseste kaebuste ja eelnevalt põetud haiguste näol. Seejuures on eriti oluline ülemiste hingamisteede infektsioonide põdemise sagedus, kurguvalud, kõrva-põletikud, mädase, vesise nohu esinemine. Järgneb kompleksne kõrva-,nina-, kurgu uuring, kus abivahenditena kasutatakse mikroskoopi ning kõrva-, kurgu -ja ninapeeglit. Kroonilise kurgumandlite põletiku puhul on näha punetavad mandlid ja mädakorke. Mandlid tunduvad mitte niivõrd suured, vaid atrofeerunud.

Kroonilisele tonsilliidile vihjavad veel kaebused südame ja liigeste poolt.Ning kui on tehtud vereanalüüs, tuleks seal tonsilliidi kahtluse korral jälgida selliseid väärtusi nagu antistreptolüsiin (AOS) ja reumafaktor (RF). Kurgu-lima analüüsis näitab põletikku streptokokkide olemasolu.

Äge kurgumandlite põletik

Kaebused

  • sagedased probleemid kurguga; angiinid 3 – 4 korda aastas
  • mädakorgid mandlitel
  • halb hingeõhk (krüptidest eritub mäda)
  • suurenenud lümfisõlmed kaelal
  • kergelt kõrgenenud temperatuur
  • jõudluse langus, kiire väsimine
  • liigesevalud
  • südamerütmihäired
  • harvem ka neerude probleemid

Tonsillide eemaldamine

Operatsioon

Põletikuliste kurgumandlite kõige efektiivsem ravi on nende eemaldamine. Kurgumandlite operatsiooniks on näidustus siis, kui angiine on esinenud 3- 4 korda aastas ning kui põletikulised kurgumandlid kujutavad endast ohtu südamele ja liigestele (reumaatilised probleemid).

Tonsillektoomia / kurgumandlite eemaldamine

Kurgumandlite eemaldamine on näidustatud kui põletikud kurgumandlites esinevad väga sageli.

Loe edasi

Kõrva-nina-kurgukirurgia

Kõrva-, nina-, kurguhaiguste konservatiivne ja operatiivne ravi, sh adenoidide eemaldamine,

Loe edasi