Emakakaelavähi vastane vaktsineerimine
Fertilitases on võimalik emakakaelavähki tekitava papilloomiviiruse vastu vaktsineerida. Emakakaelavähi vastane vaktsineerimine on tõhus viis emakakaelavähist hoidumiseks.
Emakakaelavähi tekkepõhjus
Emakakaelavähi tekkepõhjus on nakatumine inimese papilloomiviiruse ehk HPVga, mis levib sugulisel teel. Ilma HPV-nakkuseta emakakaela vähki ei teki. Papilloomiviiruseid on üle saja tüübi, vähki tekitab neist vaid osa. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad 70% emakakaelavähkidest, ülejäänud tüübid esinevad harvem.
On olemas vaktsiin üksnes HPV tüübi 16 ja 18 vastu, kuid kasutusel on ka 9 valentne vaktsiin HPV tüüpide 6, 11, 16, 18, 31, 35, 45, 52, 58 vastu.
Vaktsineerimine
Vaktsineerida tuleb 3. korral – pärast esimest lihasesisest süsti peab seda kordama 1. kuu pärast ja 6. kuul. Ainult siis on tagatud efektiivsus. 9 valentse vaktsiini puhul kasutakase alla 15 eluaastase patsiendi puhul järgmist skeemi: 9-14 eluaastatel 2 doosi annustamine ja 15 kuni täiskasvanud 3 doosi annustamine.
Vaktsineerimine ei välista emakakaela vähki haigestumise võimalust, vaid vähendab oluliselt haigestumise riske.
Vaktsineerimist võib alustada alates 10 eluaastast. Naistel on vaktsineerimise eelselt vajalik naistearsti konsultatsioon. Vaktsiin ei ravi, vaid hoiab ära nakatumise nendesse HPV tüüpidesse, mida vaktsiin sisaldab. Oluline on teada, et HPV kandluse puhul on võimalik iseeneslik tervistumine ja vaktsineerimise võib teha pärast tervistumist, et vältida uut nakatumist.
Vaktsineerimist teostatakse
- Kõigil argipäevadel kella 8-11 protseduuride toas.
Vaktsineerimine koos regulaarse naistearsti kontrolliga tagab parima kaitse emakakaelavähi vastu.