Laparoskoopia
- Operatsiooni kulg
- Operatsioonijärgselt
- Tüsistused
Diagnostiline laparoskoopia
Laparoskoopia on endoskoopiline operatsioonimeetod, kus kõhuõõnt ei avata, vaid naba piirkonnast (lõige kuni 1,5 cm) viiakse kõhuõõnde spetsiaalne optikaga varustatud toru, mille abil on võimalik näha kõhuõõne- organeid. Laparoskoopia käigus saab võtta koetükikesi histoloogiliseks uuringuks, kontrollida munajuhade läbitavust, vabastada liiteid, eemaldada emaka või munasarja kasvajalisi moodustisi. Selleks tehakse täiendavad väikesed avaused ( kuni 1 cm) kõhunahale. Võimalik on teostada mitmeid teisigi operatsioone.
Laparoskoopia võimaldab avastada erinevaid kõhuõõneorganite haigusi nagu näiteks endometrioosi, munajuhade sulgust, seesmiste suguteede arenguhäireid. Laparoskoopia eelisteks kõhuõõne avamise ees on oluliselt väiksem kudede trauma, millest tulenevalt on kiirem operatsioonijärgne taastumine, tagasihoidlikum valureaktsioon ja väiksem operatsiooniarm.
Loe lisaks: Operatsioonid laparoskoopilisel meetodil – nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Laparoskoopia”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Operatsioon teostatakse üldnarkoosis. Esmalt täidetakse kõhuõõs süsihappegaasiga läbi spetsiaalse õhunõela. Gaas tõstab kõhu eesseina siseorganitest kõrgemale, tagades sellega hea nähtavuse kõhukoopas. Nahale tehakse 2 – 4 lõiget. Üks neist nabarõnga lähedale, mille kaudu viiakse kõhuõõnde laparoskoop ja 1 kuni 3 lõiget alakõhule, mille kaudu viiakse kõhuõõnde lisainstrumendid.
Operatsiooni ajal eemaldatud muutunud koeosad saadetakse uuringule. Uuringu vastus saabub 2 nädala möödudes.
Loe lisaks: Operatsioonid laparoskoopilisel meetodil – nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Laparoskoopia”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Operatsioonijärgne periood
Peale operatsiooni viiakse Teid intensiivravi- või tavapalatisse. Haiglas viibite tavaliselt 1 – 3 päeva. Väiksemate operatsioonide puhul tuleb kõne alla ka samal päeval kojuminek. Vajadusel kirjutatakse Teile siis retsept valuvaigistite või põletikuvastaste ravimite kasutamiseks.
Järelkontroll on vajalik 5 -8 päeva pärast, siis eemaldatakse ka õmblused.
Töövõimetusperiood oleneb operatsiooni ulatusest ja Teie organismi seisundist. See võib kõikuda 2 –3 päevast kuni 2 –3 nädalani.
Dieet operatsioonijärgselt peaks olema selline, et toit oleks kergesti seeditav ja ei tekitaks kõhugaase ega kõhukinnisust. Suguelust soovitatakse hoiduda kuni esineb veritsus tupest.
Kindlasti tuleb arsti juurde pöörduda, kui operatsioonijärgselt tekib:
- Kehatemperatuuri tõus üle 37,5°C
- Tugevad valud kõhus või nimmepiirkonnas
- Seedetalitluse häired nagu oksendamine, kõhulahtisus, gaaside peetus
- Urineerimishäired nagu takistus urineerimisel, liiga vähene uriini hulk
- Eritis tupest muutub rohkeks ja ebameeldivalt lõhnavaks
Loe lisaks: Operatsioonid laparoskoopilisel meetodil – nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Laparoskoopia”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Võimalikud tüsistused
Sagedasemad probleemid on lühiajaline kõhuvalu või valu õlgades ja kaela piirkonnas, mille on esile kutsutud kõhuõõnde viidud gaas ning mis on seotud vahelihase ärritusega. Tavaliselt need kaebused mööduvad 1 – 2 päeva jooksul. Harvem esineb operatsioonijärgset emaka ja emakamanuste põletikku, kõhusisest verejooksu, tromboose (veresoone ummistumine verehüübega), embooliaid (veresoone sulgumine gaasimulliga).
Samuti on harvaesinevad ka siseorganite (soolte, kusepõie, veresoonte) mehhaanilised või elektrilised traumad. Nende tüsistuste tekkimisel operatsiooni käigus on vajalik avada kõhuõõs. Nende tüsistuste ilmnemine võib toimuda aga ka hiljem (eriti elektriliste kahjustuste puhul). Seetõttu on väga oluline koheselt küsida nõu arstilt, kui peaksid ilmnema eespool loetletud kaebused esimese operatsioonijärgse nädala jooksul.
On võimalikud ka narkoosist tingitud tüsistused. Need on enamasti seotud ülitundlikkusega ravimitele. Võimalik on toidu ja joomise keelu eiramisest tingitud oksendamine narkoosi ajal ning sellele järgnev oksemasside sattumine hingamisteedesse ja lämbumisoht. Et viia tüsistuste tekke risk võimalikult väikeseks, palume Teid enne laparoskoopiat informeerida arsti:
- Teadaolevatest haigustest ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni päeval võib ravimeid kasutada ainult kokkuleppel arstiga
- Tervislikust seisundist operatsioonile tulles (nt. viirusinfektsioon)
- Teadaolevast ülitundlikkusest ravimitele
Operatsioonieelselt peate olema söömata – joomata vähemalt 6 tundi enne operatsiooni. Samuti ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi, et vältida oksendamist ja happelise maosisu sattumist kopsudesse. Operatsioonile eelneva dieedi ja lahtistite kasutamise osas järgige arsti soovitusi.
Loe lisaks: Operatsioonid laparoskoopilisel meetodil – nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Laparoskoopia”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Laparoskoopia ajal võib tekkida olukord, kus planeeritav operatsioon ei ole tehniliselt teostatav. Näiteks on kõhuõõnes väljendunud liiteline protsess, mis takistab juurdepääsu kõhuõõnde või ei ulatu instrumendid opereeritava piirkonnani rohke rasvkoe tõttu kõhu eesseinal. Samuti võib haigusprotsess osutuda ulatuslikumaks ja vajada laialdasemat juurdepääsu opereeritavale piirkonnale. Sellistel juhtudel minnakse üle avatud kõhuõõne lõikusele.