Mikrolarüngoskoopia
- Protseduurijärgselt
Endoskoopiline diagnostilis-kirurgiline protseduur mikrolarüngoskoopia
Mikrolarüngoskoopia on üldnarkoosis teostatav endoskoopiline diagnostilis-kirurgiline protseduur, mille käigus hinnatakse patsiendi kõri ja alaneelu. Protseduuri käigus on võimalik võtta koeproov (biopsia) ja eemaldada kõri erinevatest osadest haiguskolle (näiteks polüüp, sõlm, tsüst või kasvaja).
Kuidas protseduuri teostatakse?
Protseduur teostatakse üldanesteesias, seetõttu peate protseduuri toimumise hommikul olema söömata ja joomata (samuti ei tohi nätsu närida ega suitsetada). Mikroskoobiga vaatluseks sisestatakse suu kaudu kuni kõrini spetsiaalne metallinstrument (larüngoskoop). Et metalltoru ei vigastaks hambaid, asetatakse nende peale spetsiaalne kaitse. Kui patsiendil on suus proteesid või lahtised hambad, siis tuleb sellest eelnevalt teavitada oma raviarsti.
Loe lisaks: Mikrolarüngoskoopia infoleht
Mikrolarüngoskoopia protseduurijärgselt
Enamasti saavad patsiendid pärast jälgimist veel samal päeval koju. Sama ööpäeva jooksul ei tohi läbitud anesteesia tõttu autorooli istuda ega töötada erinevate masinatega. Haiglasse jäämine sõltub haigusprotsessi ulatusest ja patsiendi enesetundest. Haiguslehel olemise vajadus sõltub enesetundest ja töö iseloomust, soovitav tööst eemaloleku aeg on mõni päev kuni nädal. Sama perioodi peaksid koolist või lasteaiast puuduma lapsed, kes on selle protseduuri läbinud.
Kodune enesehooldus
Mõned päevad pärast protseduuri võib tunda kerget neelamisvalulikkust.
Valu leevendamiseks
- võib võtta valuvaigistit (soovitavalt paratsetamooli, mis ei mõjuta veritsemist);
- võib kasutada imemistablette;
- süüa nädala jooksul pehmemat toitu;
- tarvitada rohkelt vedelikku;
- vältida alkohoolseid ja kofeiini sisaldavaid jooke (tee, kohv, erinevad karastusjoogid).
Mõned päevad kuni mõned nädalad võib hääl pärast protseduuri kähe olla. Võimalusel loobuda sellel perioodil suitsetamisest.
Hääle kiiremaks taastumiseks
- võib teha niisutavaid inhalatsioone (vältida kuuma auru!);
- kasutada õlibaasil kurgupihusteid;
- anda häälele rahu mõned päevad kuni nädal: kasutada häält esialgu võimalikult vähe, kuid kui vaja rääkida, teha seda tavalise häälega, mitte sosistada. Vältida laulmist ja hääle liigkasutamist!
Ravimite vajaduse määrab raviarst. Vahel on vajalikud maohappe tagasivoolu pärssivad ravimid, hormoonpreparaadid või põletikuvastased ravimid. Kui protseduurijärgselt kodus olles tekib veritsust kurgust või hingamisraskus, tuleb pöörduda lähimasse haiglasse või kutsuda kiirabi.
Loe lisaks: Mikrolarüngoskoopia infoleht