Munajuhade läbitavuse uuring
- Uuring
- Tüsistused
Hüsterosalpingograafia (HSG) ja hüsterokontrastsonograafia (HyCoSy)
12-33% juhtudest peetakse lastetuse põhjuseks munajuhade läbitavuse probleeme. Üheks võimaluseks hinnata munajuhade läbitavust, on kasutada kas HSG või HyCoSy.
- HSG korral viiakse uuring läbi röntgeni kontrolli all röntgenkontrastset lahust kasutades.
- HyCoSy puhul viiakse uuring läbi ultraheli aparatuuri ja ultrahelikontrastse lahuse abil.
HSG kui ka HyCoSy on ambulatoorsed protseduurid, mis ei vaja läbiviimiseks üldnarkoosi. Protseduuriga kaasneva ebamugavustunde leevendamiseks võib kasutada valuvaigisteid (nt!
Ibuprofen, Diclofenac) kas mõned tunnid enne või vahetult protseduuri ajal. Antibiootikumravi ei ole tavapäraselt vajalik, näidustatud on see vaid põletikuliste, kotjalt laienenud munajuhade korral.
Võrreldes laparoskoopiaga ei anna HSG ja HyCoSy täit teavet liidete olemasolust munajuha ümber ja endometrioosikolletest väikeses vaagnas. Seetõttu on nende uuringute informatiivsus piiratud
kroonilise väikese vaagna valudega patsientidel ja emaka või emakamanuste põletikku põdenud patsientidel. Samuti võiks laparoskoopia olla eelistatum neil, kellel on varem diagnoositud
sümptomitevaba klamüdioos kuse-suguteedes.
Loe lisaks: Munajuhade läbitavuse uuringu infoleht.
Munajuhade läbitavuse uuring
Uuring viiakse läbi tupe kaudu. Esmalt viiakse tuppe tupepeegel, tupp puhastatakse. Seejärel sisestatakse kaelakanalisse plastmasskateeter või emaka õõnde balloonkateeter, mille kaudu süstitakse kontrastaine. Algul täidab kontrastaine emakaõõne ja seejärel munajuhad. Uuring
võimaldab täpsustada haiguslikke muutusi emaka sees: polüübid, müoomisõlmed, arenguanomaaliad, adenomüoos. Samuti saab hinnata munajuhade läbitavuse häiret erinevates munajuha osades.
Millal uuringule tulla?
Uuring soovitatakse läbi viia tsükli esimesel poolel enne ovulatsiooni, et vätida võimaliku raseduse kahjustamist. Röntgenuuringu korral ei ole soovitav rasestuda sama tsükli jooksul.
Uuringu eelselt on vajalik täpsustada tupe puhtus ja välja lülitada sugulisel teel levivate haigustekitajate olemasolu. Vahetult enne uuringut tuleb kusepõis tühjendada.
Uuringut ei tohi teha kui esineb äge või alaäge tupe, emaka ja emakamanuste põletik ning vereeritus tupest.
Loe lisaks: Munajuhade läbitavuse uuringu infoleht.
Võimalikud tüsistused
Võimalikeks tüsistuseks protseduuril on:
- Põletikuline reaktsioon emakal või emakamanustel (3% uuringutest);
- allergiline reaktsioon kontrastaine koostisosadele ( röntgenkontrastaine sisaldab joodi);
- emaka ja munajuha rebend ning verejooks ( väga harva);
- HSG korral on hinnatud kiirituse doosiks 0,75 – 5mGy. HyCoSy korral kiiritust ei esine.
Loe lisaks: Munajuhade läbitavuse uuringu infoleht.