Songakirurgia
- Sümptomid ja ravi
- Ravi
- Operatsioonijärgselt
Song on kõhukelmega kaetud kõhukoopa elundi või selle osa väljasopistumine läbi kõhuseina nahaalustesse kudedesse. Väljasopistumine toimub läbi nn nõrkade kohtade. Kõhu-seina teatud osade nõrkus on kas kaasasündinud või elu jooksul omandatud. Nõrgale kohale tekib väljavõlvumus, mis sisaldab tavaliselt rasvkude, vahel ka soolelinge. Song tuleb paremini nähtavale püstiasendis ja punnestamisel. Song on kõige sagedasem kirurgiline haigus. Songadest kõige sagedamini esineb kubemesong.
Kõhuseinasongad
Kõhuseinasongad on üheks kõige sagedasemaks kirurgiliseks patoloogiaks. Viimastel aastatel on Eestis tehtud ligikaudu 3500 kubemesonga operatsiooni aastas (neist ca 2/3 kubemesongade likvideerimiseks).
Kubemesong
Kubemesonga puhul sopistub läbi kubemekanali nahaalusesse koesse kõhukoopaelund või osa sellest. Song tekib kohtades, kus anatoomilise eeldusena on kõhuseina vastupanu survele nõrgem. Kubemes on selliseks kohaks kubemekanali sisemine avaus, mida meestel läbib seemneväät ning naistel emakat hoidev ümarside. Kubemesong võib olla kaasasündinud või areneda hiljem erinevate põhjuste koostoimel. Kubemesong esineb meestel sagedamini kui naistel.
Songa tekkepõhjused
Songa tekkepõhjuseks on kõhusisese rõhu tõus, mida võivad esile kutsuda mitmed tegurid:
- raskuste tõstmine
- rasvumine
- rasedus
- kõhuõõne tuumorid
- astsiit
- krooniline obstruktiivne kopsuhaigus
Erinevaid songavormid
Eristatakse erinevaid songavorme:
- reponeeritav song – songa on võimalik tagasi kõhuõõnde lükata, võib ka pikaliasendis ise tagasi minna;
- mittereponeeritav song – songakoti sisu on fikseerunud ja tagasi lükata ei saa;
- pitsunud song – mittereponeeruv song võib põhjustada tugevat valu, mille põhjuseks võib olla soole osaline pitsumine songaväratis. Seisund vajab kiiret kirurgilist ravi.
Ravivõimalused Fertilitases
Songaoperatsiooniks rakendame Ferilitases kaasaegset Lichtensteini “pingevaba” songaplastikat proleenvõrgu kasutamisega. See tagab väiksema valu postoperatiivsel perioodil ning kiirema töövõime taastumise. Operatsioon viiakse läbi kas lokaal- spinaalanesteesias või üldnarkoosis. Lõikusi teostavad kaasaegse väljaõppe saanud kirurgid.
Haiguse sümptoomid
Song võib olla vaevusteta, kuid võib põhjustada ka ebamugavustunnet ja valu. Vaevused tugevnevad tavaliselt füüsilisel pingutusel. Lamavas asendis on enamasti võimalik songa kõhuõõnde tagasi lükata. Kui songa ei õnnestu tagasi lükata, kuid samas puudub valu, on tegu fikseerunud songaga.
- ebamugavustunne ja valu, mis tugevnevad füüsilisel pingutusel;
- väljavõlvumus kubemes;
- võib kaasneda kõhukinnisus ja gaaside peetus;
- pitsunud songa puhul võib esineda tugev valu, iiveldus, oksendamine, väljaheite ja gaaside peetus ning kõhupuhitus, palavik ja verine väljaheide.
Ravivõimalused
Songa kahtluse korral täpsustab diagnoosi kirurg. Vastunäidustuste puudumisel on songa ravi kirurgiline. Pitsumata songa opereeritakse plaanilises korras. Kui operatsioonini kulub aega, on võimalik vaevusi vähendada ka bandaazi ehk songavööd kandes. Sobiva songavöö leiate meditsiinilisi abivahendeid müüvatest kauplustest.
Nahalõige tehakse songa piirkonnas. Songa sisu lükatakse tagasi kõhuõõnde, ava kõhuseinas suletakse. Tavameetodi korral tugevdatakse kõhuseina ümbritsevate lihaste abil. Kaasajal teostatakse songaoperatsioon sageli nn. pingevabal meetodil, mille puhul kõhuseina nõrga koha tugevdamiseks kasutatakse kudede poolt hästi omaksvõetavat kunstmaterjali, näiteks proleenvõrku.
Peale kubeme- või nabasonga operatsiooni saab tavaliselt patsient koju operatsioonipäeva õhtul, suuremate songade puhul on vajalik pikem statsionaaris viibimine.
Ravi meetodid
- avatud meetodit – defekti kattev songavõrk kinnitatakse lihaste peale (Lichtenstein’i meetod);
- endoskoopiline meetod – teostatakse üldnarkoosis, läbi väikeste lõigete minnakse kõhulihaste alla ning asetatakse võrk lihase alla ehk tekkemehhanismi järgi “õigemasse kohta” (TEP, TAPP).
Endoskoopilise kubemesonga plastika eelisteks loetakse väiksemat postoperatiivset valu, väiksemat haavainfektsiooni ohtu, kiiremat naasmist igapäevaellu ja füüsilise koormuse juurde. Seetõttu sobib endoskoopiline meetod eelkõige füüsiliselt aktiivsetele inimestele, sportlastele.
Meetod on ka esmavalikuks kahepoolse songa ja taastekkinud songa puhul, kui eelnenud on lahtisel meetodil teostatud plastika. Operatsiooni on võimalik teha päevakirurgia tingimustes, operatsioone teostab üldkirurg dr. Andres Tiit. Dr. Andres Tiit ja tema juhitud meeskond omab nüüdseks üle 10 aasta pikkust kogemust, edukalt on teostatud üle 400 endoskoopilise kubemesongaplastika operatsiooni.
Paranemine ja operatsioonijärgne periood
- Haava piirkonnas olevad vähene turse ja verevalum on mööduvad ega viita tüsistusele.
- Ärge jääge voodisse, liikuge! Haavavalu takistab Teil ennast vigastamast.
- Lubatud on väikeste raskuste tõstmine, mis ei põhjusta haavavalu. Tehke seda sirge seljaga, kasutades enam jalgade tööd. Suuremate raskuste tõstmist peaks vältima 5-6 nädalat.
- Võimalusel ärge juhtige autot nädala jooksul. Järsk pidurdus võib põhjustada tugevat valu.
- Vältige kõhukinnisust, vajadusel kasutage kerget lahtistit.
- Tööle tagasi pöördumine sõltub Teie enesetundest. Kontoritööl olev inimene võiks asuda tööle 1-2 nädalat ja füüsilist tööd tegev 3-4 nädalat peale operatsiooni.