Spiraali paigaldamine
- ESV paigaldamine
- Võimalikud ohud
Emakasisese vahendi (ESV) ehk spiraali paigaldamine
ESV tagab kaitse raseduse eest 3 – 5 aastaks ja rasestumisvastane toime avaldub kohe peale paigaldamist. Emakasisene vahend (ESV) on enamasti T- kujuline. ESV võib sisaldada vaske või hõbedaühendit või kollaskeha hormooni. Täpne toimemehhanism pole teada. On leitud, et ESV mõjutab seemnerakkude liikuvust, muudab emakakaela sekreedi omadusi ja takistab areneva embrüo pesastumist.
Hormonaalne ESV pidurdab emaka limaskesta kasvamist ja vähendab menstruatsioonivere hulka, mis leiab kasutamist raviotstarbel.
ESV sobib naistele, kes:
- Soovivad pikaajalist raseduse vältimist (kontratseptsiooni)
- Mingil põhjusel ei tohi või ei taha kasutada rasestumisvastaseid tablette (pille)
- Toidavad last rinnaga
- Hormonaalne ESV sobib naistele, kellel on vererohke menstruatsioon
ESV puhul on vajalik kinni pidada kasutamisajast
Pärast kasutusaja möödumist tuleb ESV eemaldada ning vajadusel asendada uuega. ESV on soovitatav eemaldada menstruatsiooni ajal. Eemaldamine on kerge ja valutu. Peale ESV eemaldamist taastub naise viljastumisvõime. Te võite rasestuda järgmise menstruatsioonitsükli jooksul.
Loe lisaks: ESV nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Emakasisese vahendi e. spiraali paigaldamine”
SA TO Kliinikum Naistekliinik
ESV ei ole esmane valik sünnitamata naisele
ESV tagab kaitse raseduse eest 3 – 5 aastaks ja rasestumisvastane toime avaldub kohe peale paigaldamist. ESV paigaldamise eelselt on vaja teostada uuringud sugulisel teel levivate infektsioonide suhtes ja emakakaela rakuproov (PAP-test). Paigaldamiseks kasutatakse lokaalseid valuvastaseid vahendeid, mistõttu protseduur on peaaegu valutu. Paigaldamine kestab vaid mõni minut.
Parimaks ESV paigaldamise ajaks on menstruatsiooni aeg, kuid see ei pea olema reegel. Sünnitusjärgselt on soovitatav ESV paigaldada alates 4 – 8 nädalast peale sünnitust. Pärast paigaldamist esineb vähene verine voolus 5 – 7 päeva jooksul. Sellel ajal ei soovitata suguelu. Esimene kontroll võiks toimuda 5 – 7 päeva pärast. Pärast ESV sisestamist kasutage hügieenisidemeid. Kui soovite kasutada tampoone, vahetage neid sageli.
ESV ei tohi paigaldada
Suguelundite ägeda põletiku, ebaregulaarsete veritsuste, vere hüübimishäirete ja vase allergia korral. Enne ESV paigaldamist on vaja arstiga nõu pidada. Peale paigaldamist on vajalik kontrollida ESV olemasolu peale järgmist menstruatsiooni ja edaspidi kord aastas, kui arst ei ole korraldanud teisiti.
Loe lisaks: ESV nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Emakasisese vahendi e. spiraali paigaldamine”
SA TO Kliinikum Naistekliinik
Võimalikud ohud
- Põletku lisandumine – suurem oht on sünnitamata naistel
- Emaka mulgustumine (perforatsioon) – risk on väga väike
- ESV väljumine. Emakalihase kokkutõmbed menstruatsiooni ajal võivad ESV oma asukohast välja lükata.
- Rasedus. Tekib väga harva. Kui olete rasestunud ja soovite rasedust säilitada, on soovitav ESV eemaldada. Samas tõuseb iseenesliku abordi ja enneaegse sünnituse risk. Võimalik on ka emakavälise raseduse tekkimine ESV kandmise ajal.
Loe lisaks: ESV nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Emakasisese vahendi e. spiraali paigaldamine”
SA TO Kliinikum Naistekliinik