Steriliseerimine
- Operatsiooni kulg
- Operatsiooni järgselt
- Tüsistused
Naise steriliseerimine
Naise steriliseerimine on rasedusest hoidumise meetod naistele, kes ei soovi enam sünnitada. Pärast steriliseerimist ei ole enam võimalik loomulikul teel rasestuda. Naise steriliseerimiseks lõigatakse munajuhad läbi või suletakse vastavate klambritega. Sellega välistatakse munaraku viljastumine. Naissuguhormoonide tootmine ja munarakkude küpsemine munasarjades jätkub endisel moel ning tsüklilised muutused emakalimaskestas tagavad tavapäraste menstruatsioonide jätkumise.
Naise steriliseerimist teostatakse ainult naise enda soovil. Eesti Vabariigis reguleerib steriliseerimist Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seadus (25.11.1998).
Loe lisaks: Naise steriliseerimise nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Naise steriliseerimine”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Steriliseerimise kulg
Enamasti teostatakse steriliseerimine laparoskoopilisel meetodil. Operatsioon viiakse läbi üldanesteesias ja kestab 20 – 30 minutit.
Esmalt täidetakse kõhuõõs süsihappegaasiga spetsiaalse õhunõela abil. Seejärel tehakse nahale 1 kuni 3 lõiget ( 1-1,5 cm). Fertilitasel on kasutada laparoskoop, millel on lisainstrumendi kanal, mis võimaldab opereerida ka ühe lõikega. Lõige tehakse nabarõnga lähedale. Mõnikord on siiski vajalik kasutada lisainstrumente ja siis tehakse 1 – 2 lisalõiget alakõhu piirkonda. Peale operatsiooni lõpetamist lastakse gaas kõhuõõnest välja ning kõhuhaavad suletakse.
Operatsioonile tulles peate olema söömata-joomata vähemalt 6 tundi enne operatsiooni. Operatsiooni päeval ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi, et vältida oksendamist ja maosisu sattumist kopsudesse. Operatsioonile eelneva dieedi ja lahtistite kasutamise osas
järgige arsti soovitusi.
Kindlasti tuleb arsti juurde pöörduda, kui operatsioonijärgselt tekib:
- Kehatemperatuuri tõus üle 37,5°C
- Tugevad valud kõhus
- Seedetalitluse ja urineerimishäired
- Eritis tupest muutub rohkeks ja ebameeldivalt lõhnavaks
Kuigi tegemist on väga efektiivse rasestumisvastase meetodiga on üksikjuhtudel võimalik munajuhade läbitavuse iseeneslik taastumine ja rasestumine (tõenäosus on suurem siis kui kasutatakse klambreid munajuhade sulgemiseks).
Loe lisaks: Naise steriliseerimise nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Naise steriliseerimine”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Operatsioonijärgne periood
Operatsioonijärgselt viiakse Teid tagasi palatisse. Koju lubatakse Teid tavaliselt samal päeval. On siiski võimalik, et on vajalik ühepäevane jälgimine haiglas. Samal päeval kojuminekul määratakse Teile valuvaigisteid. Järelkontroll on vajalik 5 – 8 päeva pärast. Visiidi käigus eemaldatakse nahalt õmblusniidid. Töövõime taastub 1 – 2 päeva möödumisel.
Operatsioonijärgselt võib esineda määrivat veritsust tupest kuni ühe nädala jooksul. Veritsuse ajal seksuaalelu ei soovitata. Reeglina ei esine steriliseerimisjärgselt muutusi menstruaalfunktsioonis ja seksuaalsuhetes.
Loe lisaks: Naise steriliseerimise nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Naise steriliseerimine”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik
Võimalikud tüsistused
Võimalikud probleemid vahetult pärast operatsiooni on lühiajaline kõhuvalu või valu õlgades ja kaelas, mis mööduvad 2 – 3 päeva jooksul. Iga operatsiooniga kaasneb tromboosirisk (veresoone ummistumine verehüübega) või emboolia oht (veresoone sulgumine gaasimulliga). Oht nende tüsistuste tekkimiseks on väga väike. Riskid teiste elundite vigastamiseks on samuti minimaalsed n. o soolte, kusepõie, veresoonte mehhaanilised või elektrilised traumad. Üldnarkoosi puhul on võimalikud ravimite ülitundlikkusest tingitud reaktsioonid ja söömise ning joomise keelu eiramisest tingitud oksendamine narkoosi ajal ja sellele järgnev oksemasside sattumine hingamisteedesse ning lämbumisoht.
Et tüsistuste risk oleks võimalikult väike, palume Teid enne laparoskoopiat informeerida arsti:
- Teadaolevatest haigustest ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni päeval võib ravimeid kasutada ainult kokkuleppel arstiga
- Tervislikust seisundist operatsioonile tulles ( nt. viirusinfektsioon)
- Teadaolevast ülitundlikkusest ravimitele
Loe lisaks: Naise steriliseerimise nõustamisakt ja patsiendi info
Kasutatud materjal: “Naise steriliseerimine”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik